Home › Forums › Sekalaista › Muut › Aikamatkustus › Re: Jos saisit matkustaa ajassa, niin minne menisit?
Itken itseni öisin uneen koska en voi elää 1700-luvun lopussa. Eli georgiaanisella ajalla Iso-Britannian ajankatsomuksesta. Oikeastaan mikä tahansa hiukan vanhempi aika kelpaisi mutta olen riippuvainen mukavuuksista. Silloin taiteet loistivat, ja vaikka tiedän että minä feilaisin maalaamisessa kun siihen aikaan oli niin paljon taiteilijaneroja niin henkilökohtainen maalaamisenopettaja ei olisi pahitteeksi. Tässä tapauksessa pitäisi mennä Italiaan, mutta tykkään vanhasta Englannista niin paljon että opettelisin vaikka soittamaan pianoa koska siellä ei silloin ollut sopivaa että nuori nainen osasi maalata parhaiten koko perheessä. Eikä tarvitsisi huolehtia siitä kenen kanssa menee naimisiin koska se olisi jo ennalta päätetty, mutta silloin oltiin jo niin sivistyneitä ettei laitettu kymmenenvuotiasta kihloihin rikkaan nelikymppisen kanssa. Jos olisin musikaalisempi tahtoisin Itävaltaan mutta tahdon sinne muutenkin, disgard that.
Viime aikoina olen myös haaveillut ajanlaskun alun Roomasta. Siellä kaikki oli jo niin kehittynyttä verrattaessa Keski-Eurooppaan, eräänlainen saunakin oli jo. Kaikki toimi täydellisesti akvedukteista lähtien ja suurinta hupia oli katsoa ihmisten raastamista kuoliaaksi keskellä valtavaa Colosseumia, miten sellaista aikakautta voi olla rakastamatta. Politiikkakin oli niin kehittynyttä ja kaikkialla oli patsaita alastomista miehistä (asiaan littyen homouskin oli jokapäiväistä, vain hiljaisesti halveksuttua.)
Mutta jos olisin syntynyt Amerikassa 1800-luvun lopulla voisin turvassa seurata maailmansotia lehdistä. En ole kovin ihastunut vanhaan Amerikkaan mutta suunnilleen ainoa tarpeeksi kehittynyt maa joka oli silti tarpeeksi turvallinen koko kahdennenkymmenennen vuosisadan alun ajan. Olisi kiva nähdä miten ulkomaat suhtautuivat suomalaisten talvisotiin ja sellaisiin, niihin kuulemma kiinnitettiin paljon huiomota kun muilla rintamilla oltiin hiljaisessa pattitilanteessa.
Kuten näette, en pidä tästä ajasta jolla on silti pakko elää. Suomi on silti hyvä maa, vanhat kansantarut maahisista ja muista metsänkansasta on aika vänkiä. ja Kalevalan runot, ei hemmetti, sellaista ei löydy mistään muualta maailmasta. ei täälläkään olisi paha asua kaksisataa vuotta sitten.