Home › Forums › Anime › Animesarjat › K-on!
- This topic has 6 replies, 4 voices, and was last updated 10 years, 11 months ago by
martti kissa.
-
AuthorPosts
-
10.2.2011 at 14.18 #117673
Sakata-Kun
Member
K-on!
Hirasawa Yui on nuori, huoleton tyttö. Lukioon meneminen, saa hänen mielikuvituksensa heti kiinni, kun hän näkee julisteen, jossa mainostettaan "kevyen musiikin kerhoa". Koska hän on huoleton tyttö, hän nopeasti ilmottautuu. Kuitenkin Yuilla on ongelma, hän ei osaa soittaa mitään soitinta.
Kun Yui menee kerhohuoneeseen selittämään, häntä tervehtii muut jäsenet: Ritsu, Mio ja Tsumugi. Vaikka he ovat lannistuneita Yuin musiikillisen osaamisen puuttumisesta , he silti yrittävät suostutella häntä jäämään, jotta klubia ei lakkauttettaisi. Soitettuaan Yuille pätkän, joka jälleen syttyttää hänen mielikuvituksensa, he onnistuvat pitämään uuden jäsenen ja kitaristin.
Koulun tehtävien ja kotitehtäviä ohella, Yui alkaa opetella kitaran soittoa muiden bändin jäsenten avulla, kokien monia kommelluksia matkan varrella. Kuitenkin koulu-festivaalit lähestyvät ja Yuin juuttuminen hänen harjoittelun kanssa, tuleeko Kevyen musiikin klubi olemaan valmis debyyttinsä?Ohjaaja: Naoko Yamada
Piirtäjä & Käsikirjoittaja: Kakifly
Studio: Kyoto Animation
Genret: Komedia, Musiikki, Koulu, Slice of life
Jaksoja: 13 ensimmäisellä kaudella, 25 toisella kaudella + Elokuva (tulossa)Lisätietoja: http://myanimelist.net/anime/5680/K-ON!
Eli keskustelua, mielipiteitä, kysymyksiä jne. koskien sarjaa.
10.2.2011 at 14.38 #117675Sakata-Kun
MemberNoin. Tein tännekkin puolelle tästä aiheen, koska animen kauttahan tämä sarja pääsi nousukiitoon ja moni on varmasti katsonut animen ensin (tai pelkän animen). Plus nythän on tulossa K-on elokuvakin, joten tällä puolella siitä on ehkä parempi puhua.
Itse aloitin katsoa sarjaa vähän sen jälkeen kun se eka kausi oli tullut. Kun sitä alkoi näkyä kaikkialla niin olihan se pakko tsekata ja se oli niin sen arvoista. Moe + musiikki on paras mahdollinen yhdistelmä!! Ei vaan. Sarjahan on äärettömän moe (mistä sarjan suosio varmaan osittain johtuu) ja se on osattu todella hyvin hyödyntää sarjassa. Mion ja Azu-nyanin moe:udella(???) jopa vitsaillaan sarjassa, joten sitä ei oteta sarjassa niin vakavasti kuten joissain uber moe sarjoissa. Montakohan kertaa on oikeasti tullut repeiltyä tälle sarjalle. Vitsit vain toimivat ja ovat oikeasti hauskoja.
Suurin osa sarjasta tehdyistä biiseistä on todella hyviä oikeasti, mutta osa kyllä on aika rahastusta (jotkut character songit…ei). OP:t ja ED:t laittavat käsityksen hyvistä Openingeista ja lopetuksista täysin uusiksi. Varsinkin ED:t ovat mahtavaa katsottavaa, joiden takia vaan jatkaa katsomista vaikka jakso loppui jo. Sarja myös kannustaa musiikkiin (in a way) ja varmasti synnyttänyt monta tulevaa muusikkoa.
Mahtavaa että tämmöinenkin sarja on tullut ja toivottavasti lisää musiikkisarjoja tulisi tulevaisuudessa. K-on elokuvaa odotellessa.
11.2.2011 at 16.48 #117710juha90
ParticipantK-ON! on allekirjoittaneelle enemmän tuttu mangana, mutta YouTubesta katsottujen satunnaisten jaksojen perusteella anime on suhteellisen onnistunut, moe- ja cosplayvitsit naurattavat siinä missä Kakiflyn alkuperäismangassakin, biisit ovat upeita ja ääninäyttelijät, etenkin Aki Toyosaki ja Minako Kotobuki, osaavat hommansa. Sitten kun vielä otetaan huomioon ensimmäisen tuotantokauden mainio alkumusiikki "Cagayake! Girl’s song" ja (Anime-lehden artikkelin mukaan) legendaksi noussut ending "Don’t say lazy", voi sanoa, että kyseessä on kelvollinen animesarja. Siitä en tosin pidä, kun animeen on lisätty mangaan kuulumattomia kohtauksia. En valita hauskojen ja symppisten juttujen suhteen(kilpparit ovat söpöjä XD), mutta jotkin näistä tuntuvat vain niin perin fillerimäisesti väkisin päälle liimatuilta.
17.12.2013 at 13.01 #227492Luchia-san!
ParticipantMul on K-on ykköskauden dvd. 🙂
22.3.2014 at 12.22 #228212martti kissa
Participantolen lukenut sitä K-on nimistä manga kirjaa vähän enkä oikein ole
tajunut sitä kirjaa viellä paljon mutta sen hahmot ovat hauskoja
pidätkö sinä tuosta Animesta?
21.5.2014 at 9.00 #228563martti kissa
Participant😆
27.5.2014 at 9.29 #228570martti kissa
Participantmikä on hauskinta K-ON nimisessä animessa?
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.