Re: DragonBall (jne.)

Home Forums Manga Mangasarjat Re: DragonBall Re: DragonBall (jne.)

#50047
Hant
Participant

Vau! DB vol. 1 japaniksi? :-O Varmaan toooodella, sellainen… Nostalginen fiilis? Meikäläinen ainakin ois ihan hyperinä. – Vaikken japania osaa en sitten yhtään. :’-D

Ite aloitin siis DB mangan lukemisen kaikessa epäloogisuudessaan numerosta kaksi, silloin kun vielä Kolibri kustanti ne suomeksi. Sitten se hyllytettiin ja tuli takaisin, jolloin keräsin siskoni kanssa Ranma½ eikä DB:hen riittänyt rahat, ja sitten huomasin kaupassa numero 20, jonka kannessa olivat piccolo ja gohan, selaisin sitä sitten ja olin ihan: "Ohhoh, Goku taistelee Vegetaa vastaan, tää onkin jo tässä asti menossa…" -> Olin katsonut Subilta jenkkidubbeja kuitenkin.
Ja siitä sitten alkoi se kerääminen, sellaista maniaa ei ole ollut koskaan minkään muun sarjan kohdalla! 😀

– Ja sitten eräänä välituntina vuonna mitä lie kun meikäläinen oli vielä ala-asteella, eräs kaverini marssii luokseni ja ottaa repustaan DB:n nro. 20.
"No olihan tää pakko ostaa että älyis noita teidän juttuja… On muuten huippu, Piccolo on ihan paras!"